_Strona główna > Holandia > Utrecht

HOLANDIA

UTRECHT


Dla powiększenia mapki kliknij tutaj
Zalesione okolice prowincji Utrecht obfitują w wiele osobliwości turystycznych związanych z przeszłością. Walory te znajdują swój wyraz w ciekawych zabytkach, muzeach, zamkach, skansenach i folklorze regionu. Malowniczość Dolnego Renu, przestrzeń wrzosowisk i parkowy krajobraz prowincji Utrecht stwarza bardzo dobre warunki do wypoczynku. Nizinny charakter regionu oraz powszechnie stosowane rowery czynią ten region wymarzonym miejscem do rowerowych przejażdżek cz też pieszych spacerów. Bliskość terenów rekreacyjnych nad wodą czy też ciekawostek architektury holenderskiej czyni cały region bardzo atrakcyjnym miejscem.

Stary Kanał z widoczną w tle Wieżą Katedralną

Stolicą regionu jest centralnie położony Utrecht - miasto uchodzące za ośrodek holenderskiego katolicyzmu, życia intelektualnego oraz handlu. Miasto założone zostało przez Rzymian w I wieku n.e. Utrecht będąc miejscem, z którego prowadzono misje do pobliskiej pogańskiej Fryzji, stał się z czasem stolicą księstwa biskupiego, które z nadania cesarzy niemieckich sprawowało władzę nad prowincją. W 1527 roku biskup sprzedał swoją świecką jurysdykcję i wkrótce rada miejska przyłączyła się do powstania przeciwko katolickiej Hiszpanii. Utrecht znany jest w historii przede wszystkim dzięki podpisanej w mieście w 1579 roku Unii Utrechckiej skierowanej przeciw Habsburgom. Unia ta zapoczątkowała dzieje Republiki Zjednoczonych Prowincji. W 1713 roku doszło do zawarcia pokoju, który położył kres hiszpańskiej wojnie sukcesyjnej. Dzisiaj Utrecht jest jednym z najciekawszych miast Holandii, którego centralne położenie czyni z miejscowości dobrą "bazę wypadową" do zwiedzania innych rejonów kraju.

W centrum miasta zwracają uwagę zabytki architektury położone nad starymi kanałami, z których najpiękniejszy jest Stary Kanał ze swoimi mostami i nabrzeżami. Życie miasta koncentruje się na centralnych placach ze znaną katedrą, reprezentującą najwyższe osiągnięcia holenderskiego gotyku. Budowla wznoszona była w latach 1254-1517, zaś do dzisiaj zachowała się wschodnia część tej wielkiej świątyni, gdyż w 1674 roku podczas ogromnej burzy zawaliła się jej nawa główna. Na placu kościelnym, gdzie kiedyś stała zawalona część kościoła, do dzisiaj pozostawiono zarysy filarów i innych fragmentów bryły budowli.

Wieża Katedralna - stojąca w pewnej odległości od dzisiejszego kościoła - to najwyższy tego typu obiekt w Holandii (112 metrów wysokości). Przy dobrej widoczności podziwiać można z niej wspaniały krajobraz okolicy - łącznie z Amsterdamem i Rotterdamem. Przy słabszej widoczności uwaga turystów, którzy weszli na wieżę, kieruje się ku malowniczo położonym zabytkom, kanałom i domom położonym w zasięgu wzroku. Z innych zabytków miasta warto zwrócić uwagę m.in. na XI-wieczny kościół św. Piotra z nawą romańską czy Dom Papieży z 1523 roku. Utrecht znany jest również ze swoich licznych muzeów, w których znajdują się różnorodne, ciekawe kolekcje.

Utrechcka Katedra (fot. M. Oziembłowski)

Widok na miasto z Wieży Katedralnej (fot. M. Oziembłowski)
_Strona główna > Holandia > Utrecht
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Nyska 68 lok.56, 50-505 Wrocław,
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 29.02.2004 - Maciej Oziembłowski (c)