_Strona główna > Inne kraje > Etiopia
Etiopia "Skarby Królestwa Abisynii"
Impreza objazdowa; 28 dni
Cena wyprawy: 4300 USD
Cena biletu: 2700 PLN
TERMINY
01.03.2011 - 28.03.2011
02.09.2011 - 29.09.2011

 

Charakterystyka

Okryjmy razem skarby starożytnej Abisynii! Najważniejsze zabytki na "szlaku historycznym", trekking po baśniowych górach Simien, parki narodowe obfitujące w dzikie zwierzęta i egzotyczne plemiona zagubione w dolinie rzeki Omo. A na koniec wizyta w Harar najbardziej islamskim mieście Etiopii - a tam tradycyjne karmienie hien.

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1: Warszawa - Addis Abeba
Zbiórka na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed odlotem. W nocy przylot do stolicy kraju: Addis Abeby. Transfer do hotelu, zasłużony odpoczynek.

Dzień 2: Addis Abeba
Po odpoczynku zwiedzanie miasta - katedra św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Sellasje, kościół św. Jerzego, Muzeum Narodowe z najsłynniejszym eksponatem - pramatką ludzkości Lucy. Wjazd na górę Entoto (3200 m n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto!

Dzień 3: Addis Abeba - Bahar Dar
Przejazd na lotnisko i przelot do Bahar Dar. Rejs łodzią po jeziorze Tana pełnym wysp, na których znajdują się klasztory, zwiedzanie XIV-wiecznego kościoła Ura Kidane Mihret, rozmowy z mnichami żyjącymi w tych niedostępnych miejscach. Podziwianie skarbów ukrytych w klasztorach..

Dzień 4: Bahar Dar - Gonder
Wcześnie rano wycieczka nad wodospad Nilu Błękitnego Tis Isat, nad którym o tej porze rozpościera się wspaniała tęcza. Przejazd wzdłuż jeziora Tana do Gonderu, słynnego z wyjątkowego kompleksu zamków, niespotykanych w innych miejscach Afryki. Zwiedzanie zamków i wspaniałego kościoła Debre Birhan Selassie.

Dzień 5: Gonder - Buhit Ras
Przejazd w góry Simien zwane Tybetem Afryki. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Felaszów - tajemniczych etiopskich wyznawców judaizmu, którzy do niedawna nie wiedzieli, że istnieją inni Żydzi poza nimi. Przejazd przez niesamowitą górską scenerię do Buhit Ras.

Dzień 6: Buhit Ras - Sanqaber - Buhit Ras
Tego dnia wyruszymy na 2-godzinny trekking, podczas którego będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki i najprawdopodobniej spotkamy pawiany dżelada. Znane są z czerwonej skóry na piersi, stąd nazywane są małpami z krwawiącym sercem.

Dzień 7: Buhit Ras - Aksum
Przejazd spektakularnie położoną górską drogą wzdłuż rzeki Tekeze do Aksum. Po drodze przystanki na zdjęcia.

Dzień 8: Aksum
Aksum. Zwiedzanie steli nagrobnych, uważanych za najwyższe kamienne obeliski na świecie, łaźni i pałacu legendarnej królowej Saby, a także ruin pałaców królewskich. Wizyta w muzeum oraz kościele św. Marii z Syjonu, gdzie przechowywana jest Arka Przymierza. Nocleg.

Dzień 9: Aksum - Hawzen
Wcześnie rano wyjazd do Hawzen. Przystanek przy wykutym w skalnym urwisku nad przepaścią klasztorze w Debre Damo. Aby się do niego dostać, należy wspiąć się po pionowej ścianie za pomocą ok. 20-metrowej liny. Niestety do klasztoru nie mają wstępu kobiety, które muszą poczekać pod skałą. Następnie zwiedzimy najstarszą etiopską świątynię w Yeha zbudowaną w VII lub VIII w. p.n.e.

Dzień 10: Hawzen - Mekele
Przejazd do Menele, zwiedzanie kościołów wykutych w skałach w regionie Tigraj, zwanych często największym sekretem Etiopii. Zobaczymy m.in.: kościół Petros we Paulos, Abreha we Atsbeha, kościół Debre Tsion Abuna Abraham oraz Debre Maryam Korkor obok którego znajduje się mały niepozorny kościół Daniel Korkor położony nad przepaścią, skąd roztaczają się niesamowite widoki.

Dzień 11: Mekele - Lalibela
Przejazd widokową górską drogą do Lalibeli: której Kościoły określane są najmniej znanym, ósmym cudem świata. Wyrzeźbienie pod ziemią potężnych bloków skalnych, wykucie wokół nich dziedzińców i przejść było wielkim osiągnięciem, zwłaszcza w XII w.

Dzień 12: Lalibela
Zwiedzanie podziemnych kościołów, w tym samotnego kościoła św. Jerzego, kościoła Zbawiciela Świata - największej budowli na świecie wykutej z jednego kawałka skały. Większość kościołów posiada cenne, często średniowieczne przedmioty sakralne, głównie krzyże i manuskrypty, które kapłani chętnie demonstrują zwiedzającym.

Dzień 13: Lalibela - Addis Abeba - Awassa
Przelot do Addis Abeby, skąd przejazd na południe do Awassa. Po drodze zobaczymy pierwsze jezioro Doliny Ryftowej - Ziway. Nad jeziorem Awassa obserwacja ptaków i panoramy ze wzgórza Tabor.

Dzień 14: Awassa - Chencha - Arba Minch
Po drodze do Arba Minch wizyta w wiosce Chencha, zamieszkanej przez lud Dorze, który słynie z wysokich chat w kształcie ula. Poznamy sposób ich życia, posmakujemy tradycyjnego chlebka z "fałszywego bananowca". Przyjazd do miasta Arba Minch, położonego nad dwoma jeziorami o różnych kolorach wody - czerwonym i niebieskim.

Dzień 15: Arba Minch Nech - Konso - Turmi
Wyruszamy dalej na południe, po drodze zwiedzimy wioskę położoną na tarasach wzgórza w okolicy miasteczka Konso. Stop przy przedziwnej formacji zwanej Nowym Jorkiem stworzonej z czerwonego piasku ukształtowanego przez wiatr. Po tym wjedziemy na teren przyjaznych ludów Arbore, Hamer i Benna. Zatrzymamy się na chwilę w wiosce Arbore. Nocleg na kempingu w Turmi.

Dzień 16: Turmi - Dimeka - Murelle
Rano zwiedzimy kilka wiosek Hamerów. Następnie pojedziemy na sobotni targ w wiosce Dimeka. Z tego powodu wszyscy chcą jak najpiękniej wyglądać, więc dekorują swoje ciała i ubierają tradycyjne stroje, które będziemy mogli podziwiać. Po zakupie pamiątek wyjazd do Murelle.

Dzień 17: Murelle - Omorate
Rano wycieczka do wiosek ludu Karo, uważaną za mistrzów malowania ciała. Pojedziemy do wioski Dus oraz Kolcho położonej malowniczo nad rzeką Omo. Następnie w Kangaten przekroczymy łódkami rzekę Omo i zwiedzimy wioski po drugiej stronie brzegu. Przyjazd do Omorate.

Dzień 18: Omorate - Turmi
Dziś pojedziemy w miejsca zamieszkane przez grupę Dasanech (Galeb) koło miejscowości Omorate położonej tuż przy granicy z Kenią. Mężczyźni zdobią ciała bliznami, a dziewczęta noszą kolorowe naszyjniki. Powrót do Turmi. Jeśli zdążymy - wizyta na kolejnym kolorowym targu w Turmi. Po południu fakultatywne uczestnictwo w tańcach Hamerów w ich wiosce położonej niedaleko naszego kempingu.

Dzień 19: Turmi - Jinka
Przejazd przez tereny zamieszkane przez Benna i Hamerów. Po przyjeździe spacer po mieście i targu, wizyta w pobliskiej wiosce ludu Ari.

Dzień 20: Jinka - Park Narodowy Mago - Jinka
Jednodniowy wyjazd do Parku Narodowego Mago na spotkanie z Mursi. Jest to jedna z najoryginalniejszych grup etnicznych na świecie. Kobiety noszą w rozciętej dolnej wardze gliniane okrągłe talerzyki wielkości płyty CD, a mężczyźni dekoracyjnie malują swoje ciała i noszą dziwne ozdoby na głowie. Powrót do Jinka.

Dzień 21: Jinka - Key Afer - Weyto
Rano w wiosce koło Jinki będziemy uczestniczyć w codziennej etiopskiej ceremonii parzenia kawy. Następnie po drodze do Weyto znów mamy szczęście - w miejscowości Key Afer odbywa się targ, dla nas już ostatni na południu Etiopii. Nocleg w miejscowości Weyto, dookoła której znajdują się wioski plemienia Tsemai.

Dzień 22: Weyto - Arba Minch
Po dotarciu do Arba Minch, rejs po jeziorze Chamo, na którym obejrzymy wygrzewające się w słońcu hipopotamy i krokodyle w miejscu zwanym Targiem Krokodyli. Na kolację świeża ryba z pobliskiego jeziora.

Dzień 23: Arba Minch - Nazareth
Przejazd wzdłuż jezior Doliny Ryftowej do Nazareth.

Dzień 24: Nazareth - Harar
Przejazd przez malownicze tereny do Hararu, duchowego centrum etiopskich muzułmanów. W otoczonym murem niewielkim, XVI-wiecznym starym mieście znajduje się ok. 90 meczetów, dzięki czemu Harar znany jest jako miasto o największym zagęszczeniu tych świątyń na świecie. Harar przesycony jest również atmosferą żucia czatu, lekko odurzającej rośliny, sprzedawanej na specjalnych targach.

Dzień 25: Harar - Dolina Cudów - Harar
Zwiedzanie Hararu. Zobaczymy m.in. unikalną ulicę, z mnóstwo starych maszyn do szycia, zwiedzimy tradycyjne domy, zobaczymy meczet Aw Ansar Ahmed. Przejazd do Doliny Cudów, znanej ze skalnych formacji z olbrzymich głazów, które sprawiają wrażenie jakby zaraz miały spaść. Wieczorem będziemy uczestniczyć w niespotykanej nigdzie na świecie ceremonii karmienia dzikich hien. Około godziny 19.00 hieny podchodzą pod mury miejskie, gdzie ich karmiciel czeka z mięsem. Zazwyczaj mężczyźni uatrakcyjniają pokaz poprzez podawanie mięsa hienom nie tylko z dłoni, ale i z ust. My również możemy to zrobić, jeśli ktoś będzie miał ochotę.

Dzień 26: Harar - Awash
Przejazd do Parku Narodowego Awash z jednej strony z sawanną, rzeką Auasz i wodospadami, z drugiej z wulkanem Fentale i gorącymi źródłami, gdzie można spotkać pawiany oraz antylopy.

Dzień 27: Awash - Addis Abeba
Wyjazd do Addis Abeby. W stolicy zwiedzanie prawdopodobnie największego afrykańskiego bazaru pod gołym niebem - Merkato. Czas na zakup wspaniałych pamiątek etiopskich. Wieczorem uroczysta kolacja z muzyką i tańcami na żywo oraz smakowaniem najlepszych etiopskich specjałów kulinarnych. W trakcie wieczoru będzie trwała ceremonia parzenia kawy. W nocy po zabawie wylot z Etiopii.

Dzień 28: Addis Abeba - Warszawa
Przylot do Polski. Zakończenie imprezy.

Świadczenia wliczone w cenę:
-zwiedzanie wg programu;
-wszystkie przeloty wewnętrzne na terenie Etiopii;
-noclegi w hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami,
-śniadania i obiadokolacje z napojami na całej trasie;
-podczas noclegów na kempingu: pełne wyżywienie z napojami + sprzęt turystyczny,
-opiekę pilota i lokalnego przewodnika,
-transfery z i na lotniska,
-transport na całej trasie wynajętym dżipem bądź minivanem,
-wycieczki na jeziorze Tana i Chamo,
-bilety wstępu,
-pozwolenia i opłaty;
-ubezpieczenie turystyczne,
-pilota.

Cen nie obejmuje:
-biletu lotniczego już od 2700 PLN,
-biletu lotniczego na terenie Etiopii ok. 312 USD,
-napiwków ok. 40 USD;
-dodatkowego wyżywienia na trasie ok. 8 USD dziennie;
-opłaty wizowej ok. 25 USD płatnej na lotnisku w Addis Abebie;
-opłat za filmowanie bądź robienie zdjęć;

UWAGI:
min ilość uczestników: 8 osób. Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze i zalecana profilaktyka antymalaryczna. Dopłata do pokoju 1 osobowego 200 USD.
Przy wjeździe do Etiopii wymagany jest, co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę, którą otrzymuje się na lotnisku w Addis Abebie, wymagane są 2 zdjęcia paszportowe.

EGZOTYKA jest dopiero systematycznie wdrażana na www.amigo.wroc.pl.
O dalesze informacje, inne kierunki, jeszcze nie zamieszczone na naszej stronie, pytaj drogą mailową lub telefoniczną.
_Strona główna > Inne kraje > Etiopia
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Forsycjowa 10, 51-253 Wrocław
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony:03.02.2011 - Maciej Oziembłowski (c)