_Strona główna > Inne kraje > Jemen
Jemen z wyspą Sokotra
"Perła Orientu"
Impreza objazdowa; 15 dni
Cena wyprawy: 1490 EUR
Cena biletu: 3100 PLN
TERMINY
05.03.2011 - 20.03.2011
03.11.2011 - 17.11.2011

JEMEN - kraj życzliwych ludzi - chwilowo jeszcze na szczęście omijany przez hordy turystów i z pewnością jedno z najciekawszych miejsc w Oriencie.. Rozwinięty już w starożytności handel, tajemnicze, bajkowe miasta i nasuwający biblijne skojarzenia krajobraz z urodzajnymi ziemiami - wszystko to spowodowało, że kraj zasłużył na swą nazwę i wart jest zwiedzenia. Na uwagę zasługuje także endemiczna wyspa SOKOTRA: Legendy mówią, że na wyspie mieszkały kiedyś smoki. Teraz na pewno ich tam nie ma, ale została niczym nienaruszona magia... Jedną z głównych jej atrakcji jest bez wątpienia unikatowa, pamiętająca czasy prehistoryczne reliktowa flora.

Dzień 1: Warszawa - Sana
Poranny przelot z Warszawy do stolicy Jemenu: Sany. Następnie spotkanie z kontrahentem, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2: Sana
Na początek zwiedzanie Sany, (lista UNESCO): spacer labiryntem uliczek, wśród słynnych domów - wież, przez liczne suki (wschodnie bazary), wzdłuż pozostałości potężnych murów miejskich, obok meczetów ze strzelistymi minaretami (wstęp do meczetów nie-muzułmanom jest zabroniony). Zobaczymy m.in. pałac w Wadi Dhahr (wadi - koryto wyschniętej rzeki) mający aż 17 komnat rozłożonych na 5 piętrach - aż po taras na dachu, skąd imam odprawiał swoje gołębie pocztowe. Wieczorna herbatka, nocleg w hotelu...

Dzień 3: Sana - Rada'a
Po śniadaniu wyjazd na całodniową wycieczkę do miasta Rada'a, stolicy regionu Dhamar. Miasto to położone jest na wzniesieniach i słynne jest ze względu na tarasowe wzgórza oraz starożytny kompleks Amiriya. Powrót do hotelu w Sanie, nocleg.

Dzień 4: Sana'a - Thula- Shibam/Kaukaban- Al-Tawilah - Al-Mahweet
Wyjazd na całodniową wycieczkę po okolicach Sany: Thula - ufortyfikowane miasteczko wysokich, kamiennych "wieżowców" sięgających do 8 kondygnacji. Następnie tzw. "małe Shibam". To, co jest do zobaczenia w Shibam przejdzie wszystkie oczekiwania! W samym środku płaskiego dna szerokiej doliny wyrasta skupisko kilkuset, podobno 500, wysokich ma 8-9 kondygnacji wieżowców ulepionych z gliny. Manhattan Pustyni jak napisali o nim współcześni poeci. Dzień zakończymy noclegiem w Al-Mahweet.

Dzień 5: Al-Mahweet- Al-Rayadi - Wadi Sara -Manakha
Rano wyruszamy z Al - Mahweet i wjeżdżamy na górę Al-Rayadi oraz do imponującej doliny Wadi Sar'a. Zwiedzamy starożytne miasto Mahwit. Następnie wjeżdżamy w samo serce bajecznych gór Haraz - do Manakahy. Nocleg w hotelu. Od dzisiaj aż do końca wycieczki będziemy w przepięknych jemeńskich górach, wypełnionych miasteczkami z kamiennych wieżowców, małymi fortecami na niedostępnych szczytach i tarasami pól uprawnych.

Dzień 6: Manakha
Trekking w górach Haraz. Startujemy z Manakhy do miasteczka Hotayb, które jest centrum Izmailitów w Jemenie. Powrót do Manakhy jeepami. Dzień dzisiejszy i jutrzejszy to dni zapierających dech w piersiach pejzaży.

Dzień 7: Manakha
Ponowny trekking w górach. Ponowny start z Manakhy. Następnie przez Akamat Al Kadi i Kahel idziemy do rewelacyjnie położonej Bait - Al. - Ameer. Ponownie powrót do Manakhy samochodami terenowymi. Wieczorne pogaduchy pod górskim niebem, zaprawiane mocną herbatą....

Dzień 8: Manakha piątkowy suk w Bait Al-faqih - Zabeed - Taiz
Po śniadaniu wyjazd z Manakhy do Bait Al-faqih, następnie przejazd do Zabeed (lista UNESCO), niegdyś było w nim 235 meczetów! Dzień kończymy w Taiz, mieście malowniczo położonym w wysokich górach (1400 m n.p.m.). Można tam zaobserwować zjawisko wyjątkowe w całym Jemenie: część kobiet nie zasłania twarzy - jedyna okazja, by przekonać się na własne oczy, że tatuują sobie policzki.

Dzień 9: Taiz - Yufrus - góra Saber - Turbah - Aden
Rano po śniadaniu udamy się na wycieczkę na zbocza góry Djiablah oraz górę Saber (3070 m.n.p.m.). Będzie to okazja zobaczyć cysterny Tawila, jest to zespół 18 kaskadowo położonych zbiorników do gromadzenia wody, częściowo wykutych w skale i używanych przez kolejnych władców tych terytoriów. Nocleg w miejscowości Aden

Dzień 10: Aden - Bir Ali / wyspa Sokotra
Po śniadaniu zwiedzanie Aden, jednego z najstarszych portów świata: suk, czyli targ rozpoczynający się za starą bramą Bab al Kabir oraz biały meczet al-Ashrafija. Po południu przejazd przez mieszaninę krajobrazów wulkanicznych i ścieżek pomiędzy piaszczystymi wydmami do miejscowości Bir Ali. Nocleg.
Uwaga: zamiast pobytu w Bir Ali zamiennie proponujemy 3 - dniowy pobyt na wyspie Sokotra! Wyspa leży na Oceanie Indyjskim 350 km od brzegu Afryki. Ta wyspa to jakby kawałek planety obcych przeniesiony na Ziemię, porośnięty przez roślinność, która wyrwała się z procesu ewolucji, brakuje na nich tylko dinozaurów abyśmy się poczuli jak kilka tysięcy lat wcześniej! Po zwiedzaniu Aden przelot na wyspę i zakwaterowanie w hotelu. Podczas pobytu wycieczki na wyspie lub też zwykły wypoczynek po trudach podróży.

Dzień 11: wypoczynek w Bir Ali / wyspa Sokotra
Dwudniowy odpoczynek po trudach podróży w Bir- Ali. W miasteczku otoczone plażami, górskimi płaskowyżami oraz złożami czarnej lawy jest idealnym miejscem na odpoczynek. Piaszczyste plaże, kąpiel w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego, wulkaniczne góry, nocleg na pięknej plaży w pobliżu ruin starego portu, możliwość wyjścia w morze z rybakami przy porannym połowie, grillowane świeże ryby sprawiają, że możemy zapomnieć o trudach wędrówki. Dla aktywniejszych możliwość wspięcia się na pobliski szczyt wulkanu, z którego rozciąga się bajeczny widok na zatokę oraz otaczające góry.

Dzień 12: Bir Ali - Al-Mukalla - Wadi Doan (Khalylah, Sief, Al-Hajjarain) - Shibam - Sayun
Przejazd do Al.-Mukalla, gdzie rozpoczniemy zwiedzanie miast położonych w najdłuższym wadi Półwyspu Arabskiego - Wadi Hadramaut, gdzie cywilizacja kwitła już w I tysiącleciu p.n.e. W przypadku pobytu na wyspie Sokotra przylot z wyspy na kontynent i kontynuacja podróży wg planu.
Zaczynamy przejazd w głąb kraju przez niesamowite kaniony Wadi Doan z niepowtarzalnymi widokami na górskie miasteczka i fortece. Po drodze zwiedzamy Khalyyah, Sief oraz Al-Hadżarain: jedną z najstarszych i najpiękniejszych wiosek tego regionu. Dzień zakończymy w Sayun, w którym zobaczymy pałac miejscowego sułtana.

Dzień 13: Sayun - droga przez pustynię - Marib
Wczesna pobudka, śniadanie i wyjazd przed wschodem słońca w stronę pustyni do Marib.
Przejazd przez bezkresne piaski i rozległe wydmy pustyni Ramlat as-Sabatain, aż do pól
naftowych w okolicach Marib. Przyjazd do hotelu, zwiedzanie miasta, zakwaterowanie, kolacja, upragniony nocleg po podróży.

Dzień 14: Marib - Sana, wieczór wolny
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie miasta: stolicy przedmuzułmańskiego królestwa Saby (biblijna Szeba), którego legendarna królowa złożyła wizytę biblijnemu królowi Salomonowi. Obejrzymy tu pozostałości świątyni Boga Księżyca (Świątynia Awan) oraz Tron Bilkis (Świątynia Bar'an). Katastrofalne w skutkach, dla całej południowej Arabii (wzmianka o tym w Koranie!), było zawalenie się w VI w. po Chrystusie, sławnej tamy w Maribie. Obejrzymy tu także pozostałości kamiennych murów tworzących potężną zaporę o długości 680 m i wysokości 18 m - techniczne osiągnięcie zwane przez niektórych ósmym cudem świata, wzbudzające niekłamany podziw do dnia dzisiejszego. Przejazd do Sany, nocleg w hotelu, pożegnanie z Orientem przy szklaneczce herbaty.

Dzień 15: Sana - Warszawa
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Przelot powrotny z Sany do Warszawy. Zakończenie imprezy.

Świadczenia wliczone w cenę:
-zwiedzanie wg programu
-spotkanie i powitanie po przylocie na lotnisku w Sanie
-transfery i transport na całej trasie
-zakwaterowanie w hotelach 2*3* wraz ze śniadaniami (na wyspie Sokotra: kolacje), -wstępy do parków/rezerwatów oraz opłaty za przewodników w Sanie (1 dzień), w Manakha (2 dni) oraz Sokotrze, przelot na trasie Aden - Sokora - Sana'
-opłata za samochód terenowy (4WD)
-podatki i winiety
-pilot
-ubezpieczenie turystyczne

Cen nie obejmuje:
-biletu lotniczego już od 3100 PLN wraz z podatkami i opłatami lotniskowymi
-wizy (zakup dokonuję się na lotnisku w Jemenie ok. 50 EUR lub 70 USD)
-wyżywienia nie objętego programie
-napiwków
-napojów i innych osobistych wydatków.

UWAGI:
Min ilość uczestników: 6 osób.
Podczas wysokiego sezonu lotniczego cena biletu może znacznie różnić się od podanej. Ze względu na częste zmiany rozkładu lotów program może ulec nieznacznym poprawkom.
W paszporcie nie może być wizy Izraela ani żadnych izraelskich pieczątek

EGZOTYKA jest dopiero systematycznie wdrażana na www.amigo.wroc.pl.
O dalesze informacje, inne kierunki, jeszcze nie zamieszczone na naszej stronie, pytaj drogą mailową lub telefoniczną.
_Strona główna > Inne kraje > Jemen
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Forsycjowa 10, 51-253 Wrocław
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 09.02.2011 - Maciej Oziembłowski (c)