_Strona główna > Inne kraje > Libia
Libia: Trypolitania, Sahara, Cyrenajka
Impreza objazdowo-pobytowa; 17 dni
Cena wyprawy: 2560 EUR
Cena biletu: 2400 PLN
TERMINY
25.03.2011 - 10.04.2011
20.05.2011 - 05.06.2011
25.06.2011 - 10.07.2011
15.09.2011 - 02.10.2011

Dzień 1: Warszawa - Trypolis
Spotkanie na lotnisku w Warszawie, odprawa oraz przelot do Trypolisu liniami rejsowymi. Przylot do miasta założonego już przez Fenicjan: Trypolisu, formalności wizowe, przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 2: Trypolis - Sabratha - Trypolis
Zwiedzaniem Trypolisu, zobaczymy m.in. łuk triumfalny Marka Aureliusza, uliczki starszej części miasta z pozostałości starożytnych domów, świątyń i murów obronnych, liczne meczety An-Naka, cytadela As-saraj al-Hamra będąca Muzeum Narodowym oraz pozostałości domów, świątyni i murów obronnych. Po południu wyjazd na północ w kierunku ruin rzymskiego miasta Sabratha. Odwiedzimy świątynie fenickie, rzymskie łaźnie, antyczny rzymski teatr, świątynie Herkulesa i Serapisa ze wspaniałymi mozaikami oraz bazylikę oraz... jedyne zachowane do dziś rzymskie toalety publiczne! Powrót do hotelu, kolacja.

Dzień 3: Trypolis - Leptis Magna - Trypolis
Po śniadaniu całodzienne spotkanie z klejnotem zabytków starożytności; Leptis Magna: najsłynniejsze rzymskie miasto w Afryce i jedne z najlepiej na świecie zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego na całym obszarze Morza Śródziemnego. Łuk Septymiusza Sewera, Forum Sewerów, teatr na 5 tyś. widzów, łaźnie, gimnazjon, Nimfeum czy świątynie to tylko niektóre z atrakcji czekających na nielicznych tu ciągle zwiedzających. Po całodziennej wędrówce powrót do hotelu w Trypolisie, czas na odpoczynek i kolację.

Dzień 4: Trypolis - Gharyan - Yefren - Nalut - Kabaw - Qasr El Haj - Ghadames
Przejazd w głąb kraju, na pustynne tereny będące królestwem Berberów i Tuaregów. W drodze odwiedzimy berberyjskie wioski słynące z ufortyfikowanych spichlerzy. Postój w Yefren i Gharyan - najbardziej znane osady z zabudową w postaci jaskiń troglodytów. Następnie Kabaw z ponad 700 - letnim spichlerzem z cegły wypalanej na słońcu, kamienia i gipsu oraz Nalut, jedno z najciekawszych miejsc w kraju z ogromnym ksarem, posiadający ponad 400 ghurf, czyli komór, które miały bronić dostępu do zapasów zboża i oliwy. Na koniec 800 - letni Qasr al. Haj, zwany Zamkiem Pielgrzymów. Kolacja i nocleg w hotelu w Ghadames.

Dzień 5: Ghadames - Qasr al-Ghoul - Ghadames
Dzień poświęcony eksploracji oazy Ghadames oraz pustynnych okolic miasteczka z unikalną atmosferą dzikiej Sahary. Spacer po najstarszej część miasta Medina zamieszkały przez potomków siedmiu berberyjskich rodów założycielskich, skupiający się w przypisanych sobie dzielnicach, stąd siedem bram zamykanych na noc i pilnowanych przez strażnika, siedem meczetów, siedem szkół koranicznych, etc. Po lunchu udamy się na pustynne safari. Zanurzając się w piaszczyste doliny odwiedzimy ruiny Qasr al-Ghoul. Po zachodzie słońca nad Saharą, powrót na tuareską kolację przy dźwiękach lokalnej muzyki. Nocleg w hotelu lub obozie na pustyni.

Dzień 6: Ghadames - Sebha
Całodzienny przejazd obszarami pustynnymi z Ghadames do Sebha. Przyjazd do Sebha późnym popołudniem, czas na odpoczynek, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7-8: Tadrart Acacus
Wyjazd w kierunku gór Tadrart Acacus znanych z niezwykle malowniczych krajobrazów. Położone u zbiegu granic Nigerii i Algierii góry są absolutnie unikalne ze względu na niezwykle bogatą rzeźbę terenu, liczne ślady z okresu neolitycznego (ryty, malowidła naskalne). Poznamy sekrety gór przemieszczając się samochodami terenowymi. Podczas przejazdów pustynnych lunche typu piknik, kolacje i noclegi w kampach na pustyni.

Dzień 9: Wadi Tashwinat - Wadi Tanshalt
Przejazd do Wadi Tashwinat, głównej doliny regionu, zamieszkałej niegdyś przez prehistoryczne plemiona nomadyczne. Kolejny punkt naszej pustynnej przygody to Wadi Tanshalt, panoramiczny punkt widokowy na cały rejon Acacus, a także przykład rytów naskalnych w postaci wyobrażeń krów (wołów), stylizowanych postaci ludzkich i antycznych inskrypcji tuareskich Tifinagh. Lunch typu piknik podczas 4x4 safari, kolacja i nocleg w kampie na pustyni, okolice Ramtil Wankasa.

Dzień 10: Wankasa - Dhan Murzuk
Wyprawa na wschodnie rubieże gór Acacus, gdzie na wysokości Wankasa pasma górskie przechodzą w obszary pustynne z łańcuchami formacji wydmowych oraz z zalegającymi niemal wprost pod stopami bogactwem skamielin morskich stworzeń z okresu Plejstocenu i Holocen. Lunch typu piknik podczas 4x4 safari, kolacja i nocleg w kampie w Dhan Murzuk.

Dzień 11: Dhan Murzuk - Wadi Mathendoush - Ramlit Berjouje
Przejazd z Murzuk w kierunku Wadi Mathendoush, słynnej z bardzo ekspresyjnych prehistorycznych malowideł naskalnych. Liczne wyobrażenia fauny afrykańskiej, sceny polowań, formacje skalne o kształtach wielbłądów czy naturalne łuki skalne to bogactwo doznań, których poszukiwać będziemy wśród rozproszonych formacji skalnych. Wieczorem przyjazd do obozowiska w Ramtil Berjouje. Lunch typu piknik podczas 4x4 safari, kolacja i nocleg w kampie.

Dzień 12: Wadi Mathendoush - Germa - Madkhal El Ramla
Przejazd do Germy, kolebki protoberberyjskiego imperium Gamratów rozwijającego się pod wyraźnymi i dominującymi wpływami rzymskimi. Zwiedzimy pozostałości wzniesionej z naturalnego budulca kazby oraz ekspozycję funkcjonującego w pobliżu niewielkiego muzeum. Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Madkhal El Ramla. Lunch typu piknik podczas 4x4 safari, kolacja i nocleg w kampie.

Dzień 13: Madkhal - Sebha - Benghasi
Kierując się w drogę powrotną do Sebha cały dzień przeznaczymy na relaks w pustynnym wydaniu, nad malowniczymi pustynnymi jeziorami: Gabroun, Qum-Al-Maa, Mandara. Relaksująca krótka kąpiel w orzeźwiającej wodzie w scenerii wydm i palm i lunch nad jeziorem będą naszym pożegnaniem z Libią pustynną. Przyjazd do Sebha, skąd lokalnymi liniami powrócimy do Benghasi. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 14: Benghasi - Tuchira (Tukra) - Ptolemaja (Tolmita) - Al Beida
Wyjazd z Benghasi na wschód do Tukra, gdzie zobaczymy pozostałości greckich fundatorów miasta, bizantyjski kościół, turecki fort. Następnie przejazd do ruin starożytnego miasta Ptolemaidy: brama miejska, teatr, stadion, rzymskie wille i ocalone wśród ruin mozaiki oraz unikatowy na skalę światową kompleks olbrzymich podziemnych cystern osiągający prawdopodobnie około 6 milionów litrów wody pojemności. Przejazd na kolację i nocleg do Al Beida.

Dzień 15: Al Beida - Cyrena - Apolonia - Al Beida
Całodzienne zwiedzanie starożytnego miasta Cyreny. Pozostałe do dziś rozległe ruiny zaskakują swą świetnością, odwiedzimy greckie świątynie; Zeusa, Appolina i Demeter, Agorę , Akropol, portyki kolumnowe Hermesa i Herkulesa, Nimfeum Artemidy, rzymska nekropolia, antyczny port Apolonia. Z Cyreny pochodził także Szymon Cyrenejczyk, który pomagał nieść krzyż Jezusowi w drodze na Golgotę. Wieczorem powrót do hotelu na kolacje i nocleg.

Dzień 16: Al Beida - Tobruk
Przejazd do Tobruku, miejsca walk II wojny światowej, podczas kampanii libijskiej 1940-1942. Pamięć polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich uhonorujemy wizytą na polskim cmentarzu i zapaleniem symbolicznych zniczy. Kolacja i nocleg w Tobruku.

Dzień 17: Tobruk - Benghazi
Po wczesnym śniadaniu przejazd powrotny do Benghazi, transfer na lotnisko i przelot do Polski. Zakończenie imprezy.

Świadczenia wliczone w cenę:
-zwiedzanie wg programu,
-transfery i transport na całej trasie,
-zakwaterowanie w hotelach 3* poza hotelem 4* w Trypolisie oraz na kampach podczas pobytu na pustyni,
-wyżywienie: śniadanie i obiadokolacje w Trypolitanii i Cyrenajce oraz pełne wyżywienie w części pustynnej ( Fezzan / Sahara),
-przelot z Sebha do Benghazi,
-opłatę oraz za wizę,
-opłaty wstępu na stanowiska archeologiczne,
-lokalnego przewodnika,
-pilota,
*ubezpieczenie turystyczne.

Cen nie obejmuje:
-biletu lotniczego już od 2400 PLN,
-wyżywienia nie objętego programie,
-napiwków ok. 55 USD,
-napojów i innych osobistych wydatków.

UWAGI:
Min ilość uczestników: 6 osób.
Podczas wysokiego sezonu lotniczego cena biletu może znacznie różnić się od podanej.
W paszporcie nie może być wizy Izraela ani żadnych izraelskich pieczątek.

EGZOTYKA jest dopiero systematycznie wdrażana na www.amigo.wroc.pl.
O dalesze informacje, inne kierunki, jeszcze nie zamieszczone na naszej stronie, pytaj drogą mailową lub telefoniczną.
_Strona główna > Inne kraje > Libia
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Forsycjowa 10, 51-253 Wrocław
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 10.02.2011 - Maciej Oziembłowski (c)