_Strona główna > Inne kraje > Rumunia
"Poza Karpatami"
(Rumunia)
Wycieczka dla grup zorganizowanych
Wycieczka objazdowa 7 dni
cena od 1230 zł/os. (przy 45 osobach pełnopłatnych)

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1/ Dzień 2:
- wyjazd z Wrocławia w godzinach wieczornych, przejazd przez Czechy i Węgry do RUMUNII.
- przyjazd do BAIA MARE w godzinach porannych. Zwiedzanie zabytkowego centrum, gdzie ważne monumenty usytuowane są na lini północ-południe. Od Muzeum Etnograficznego; poprzez Regionalne Muzeum Archeologiczno-Historyczne (w zabytkowym dworku); Piaţa Libertăţii przy którym mieści się dom Jana Hunyadyego. Następnie: najstarszy zabytek miasta - Wieża Stefana; katedra św. Trójcy - w stylu barokowym; Baszta Rzeźników, jedyna pozostałość murów obronnych.
- zwiedzanie BÂRSANY, wioski, która dzięki swojeu drewnianemu budownictwu stała się obszarem prawie skansenowym. M. in. na wzgórzy wznosi się drewniana, XVIII wieczna cerkiew (wpisana na listę UNESCO).
- zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.


Bukareszt

Baia Mare

Dzień 3:
- śniadanie, wykwaterowanie
- pokonanie PRZEŁĘCZY PRISŁOP, miejsca w którym region Muramuresz styka się z zachodnim końcem Bukowiny.
- zwiedzanie MĂNĂSTIREA VORONET: ufortyfikowanego klasztoru, ufundowanego przez hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego.Jest jednym z najpiękniejszych przykładów stylu mołdawskiego. Następnie MĂNĂSTIREA HUMOR - powstały w 1530 roku, przypoina miniwarownię. Ma nawet wolno stojącą wieżę strażniczą. W obu klasztorach cerkiew pokryta jest z zewnątrz pięknymi XVI wiecznymi malowidłami.
- przejazd do SUCZAWY. W średniowieczu miasto było jedną ze stolic Mołdawii. Dziś jest stolicą południowej Bukowiny. W programie zwiedzania nie może zabraknąć wspaniałych zabytków miasta: klasztoru św. Jana, Zamku Tronowego (który do wybudowania w 1388 do 1673 nie poddawał się wrogom), czy najstarszej cerkwi w Suczawie, świątyni w której koronowali się od 1522 roku wszyscy hospodarzy mołdawscy.
- zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4:
- śniadanie, wykwaterowanie.
- JASSY: przez pewien czas stolca państwa. Tutaj założono najstarszy rumuński uniwesytet, a miasto cały czas walczy o odzyskanie dawnego statusu centrum intelektualnego i kulturalnego. Starówka została siłą przebudowywana w latach 60 XX wieku, jednak zachowała wiele wspaniałych zabytków. Przede wszystkim Pałac Kultury, wyraz silnych wpływów francuskich. Obok z czerwonej cegły cerkiew św. Mikołaja. Przy Bulevardul Stefan
znajduje się cerkiew Trzech Hierarchów. Kościół Ormiański z niezwykle ciekawym cmentarzem z pocz.XIV wieku. Monaster Golia - z fasadą będącą złączeniem baroku ze stylem bizantyjskim. W niedalekiej odległości synagoga Mare, będąca jedną z najstarszych rumuńskich bożnic. Ostatnim punktem jest Opera i Teatr Narodowy, budynek zbudowany w latach 90 XIX wieku, przez austriackich architektów.
- zwiedzanie GALAŢI. W tym miejscu ślady osadnictwa sięgają 500 r. p. n. e. Obecnie jest to jeden z największych śródlądowych portów Rumunii. W architekturze miejskiej odznacza się gruntownie odrestaurowana katedra prowosławna, ufortyfikowana cerkiew Precista tuż nad brzegiem Dunaju, dalej secesyjny budynek uniwerystetu. Czas wolny nad brzgiem Dunaju.
- przejazd na ncolegm. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 5:
- śniadanie, wykwaterowanie.
- KONSTANZA, położona na wybrzeżu Morza Czarnego. Jest to największy rumuński port z historią sięgającą aż do czasów antycznych. Zwiedzanie wyjątkowo ciekawego Muzeum Archeologicznego, czas wolny na plaży miejskiej.
- zwiedzanie BUKARESZTU, stolicy Rumunii. Tkanka miejska ukazuje skomplikowaną hisorię miasta: od dawnych budowli, poprzez XIX wzory paryskie, aż do współczesnych monumentów epoki Nicolae Ceausescu. Sztandarowym budynkiem Bukaresztu jest Pałac Parlamentu, drugi co do wielkości po Pentagonie budynek świata. Elegancka cerkiew Stavropoleos, z XVIII wieku, wielu mieszkańców uważa ją za najładniejszą świątynię w Bukareszcie. Secesyjny Pałac Kasy Oszczędnościowej. Biblioteka Narodowa, neoklasycystyczny Uniwersytet. Dalej, po krótkim spacerze Pałac Królewski, Rumuńskie Ateneum. Czas wolny.
- przejazd na nocleg. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.


Jassy

Manastirea Voronet

Dzień 6:
- śniadanie, wykwaterowanie.
- zwiedzanie KRAJOWEJ: jest to duży ośrodek przemysłowy, spożywczy i naukowy oraz stolica regionu Oltenii. W mieście znajdują się ślady polskie: przy Calea Unirii mieszkał w 1939 roku Ignacy Mościcki (dziś Muzeum Sztuki). Monumentalny ratusz, a przed nim pomnik Michała Walecznego. Cerkiew Św. Trójcy (1901-1906). Nidaleko cerkiew NMP, Muzeum Oltenii, prawosławna katedra św. Dymitra (najstarsza świątynia w Krajowej), Dom Bana - najstarsza budowla świecka, siedziba bana (namiestnika)
- przejazd do DROBETA-TURNU SEVERIN, miasta o grecko-dackich i rzymskich korzeniach. Zwiedzanie ruin rzymskiego obozu - Drobety oraz pozostałości po XV wiecznej twierdzy.
- wyjazd do Polski.

Dzień 7:
- przyjazd do Wrocławia w godzinach rannych.

Świadczenia wliczone w cenę:
- transport
- ubezpieczenie
- 4 x nocleg ze śniadaniem
- 4 x obiadokolacja
- opieka pilota/przewodnika

Cena nie zawiera:
Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: ok. 65 RON.

Dla każdej grupy zorganizowanej indywidualna kalkulacja

UWAGI:
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Szczegółowy program ustala pilot/przewodnik. Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów i po muzeach.

_Strona główna > Inne kraje > Rumunia
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Forsycjowa 10, 51-253 Wrocław
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 23.02.2011 - Maciej Oziembłowski (c)