_Strona główna > Polska > Wrocław > Ogród Japoński

Obecny, historyczny herb Wrocławia

Polska

WROCŁAW


Ogród Japoński


Obecny, historyczny herb Wrocławia
Biuro nasze specjalizuje się m.in. w kwaterowaniu grup we Wrocławiu

Drewniany most z pawilonem widokowym (yumedono) łączący dwa brzegi stawu
We wrocławskim Parku Szczytnickim nieopodal Hali Ludowej i ZOO znajduje się jedna z ciekawszych osobliwości miasta - Ogród Japoński. Jego początki sięgają roku 1913 kiedy to został założony jako element Wystawy Sztuki Ogrodowej. Do dzisiaj z tego okresu zachował się staw o interesującej linii brzegowej, malutkie pagórki ze "strumyczkami" i roślinnością oraz częściowo - układ ścieżek. Ogród Japoński jest jednym z nielicznych z Europie i posiada charakter ogrodu spacerowego o oryginalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Przez wiele lat ogród stanowił niewydzieloną część Parku Szczytnickiego, zaś po generalnym remoncie w 1997 roku stanowi on zamkniętą całość. Ogród czynny jest od wiosny do jesieni, a normalny bilet wstępu w 1999 roku kosztował 2 złote. Do roku 1997 symbolem ogrodu była "Pagoda" (fot.), która z roku na rok popadała w ruinę i obecnie już nie istnieje. Pozostała część była wówczas już nieco zaniedbana i w zasadzie w coraz mniejszym stopniu przypominała ogród o rzeczywiście japońskim rodowodzie. Dlatego też zdecydowano się na generalną modernizację ogrodu, którą zawdzięczamy wrocławskim oraz japońskim specjalistom, kierownym przez prof. Ikuya Nishikawa (architekta krajobrazu z Tokio) oraz Yoshiki Takamura (również architekta krajobrazu). Niestety w kilka tygodni po otwarciu w 1997 roku miała miejsce we Wrocławiu w lipcu wielka powódź - zwana nawet powodzią tysiąclecia. Ogród został zalany przez wodę i zniszczony. Ponownie przystąpiono do jego remontu i usuwania szkód powodziowych, tak więc po pewnym czasie cały ten teren znów odzyskał swój piękny wygląd. Obecnie wrocławski ogród spełnia wszelkie wymogi japońskiej sztuki ogrodowej. Przecinają go dwie kaskady wodne: "męska" - gwałtowna (otoko daki) oraz "żeńska" - płynąca łagodnie (onna daki). Obydwie spotykają się w stawie, którego brzegi połączone są drewnianym mostem (fot.) z pawilonem widokowym (yumedono). Do interesujących elementów Ogrodu Japońskiego należą również m.in.: boczna brama wejściowa (fukumon), pawilon herbaciany (azumaya), kamienne misy na wodę (mizubachi) czy kamienne oryginalne japońskie latarnie (toro, kasuga). Rosną tutaj liczne gatunki (głównie drzewa) pochodzące z Japonii i Azji Wschodniej. Krajobraz ogrodu zmienia się z porą roku i dzięki temu każdy z nas może na nowo odkrywać ten piękny zakątek Wrocławia.

Nieistniejąca już dzisiaj "Pagoda"
(zdjęcie z 24 czerwca 1994)

Flagi - japońska i wrocławska wiszące obok niewidocznej
tu flagi polskiej przy wejściu do Ogrodu Japońskiego

Jedna z rzeźb japońskich w ogrodzie

Drugi mostek nad stawem

Kamienna rzeźba nad stawem
Tekst opracował oraz zdjęcia wykonał Maciej Oziembłowski.
Ewentualne wykorzystanie materiału dozwolone tylko za zgodą autora.
_Strona główna > Polska > Wrocław > Ogród Japoński
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Nyska 68 lok.56, 50-505 Wrocław,
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 07.03.2004 - Maciej Oziembłowski (c)