_Strona główna > Francja > Lazurowe Wybrzeże - Frejus

FRANCJA

Lazurowe Wybrzeże
FREJUS

Nadmorski kurort o antycznym rodowodzie
Arena posąg "rzymski" Plaża

Miasto położone jest pomiędzy St. Tropez i Cannes. Jego dzieje sięgają czasów Juliusza Cezara - swojego założyciela (Forum Julii to starożytna nazwa Frejus). Do dziś zachowały się rzymskie zabytki: fragmenty akweduktu i fortyfikacji portu, ruiny teatru oraz arena, w której obecnie odbywają się m.in. walki byków (zdjęcie powyżej po lewej stronie). Z czasów średniowiecza podziwiać można m.in. romańską katedrę, zabudowania klasztorne oraz baptysterium.

Współczesne Frejus to miejscowość wypoczynkowa z nadmorską promenadą (wysadzaną egzotyczną roślinnością), w której znajdują się piaszczyste plaże - jedne z najlepszych na Lazurowym Wybrzeżu.

Port Frejus
  Port i Stare Miasto Port wieczorem

Frejus od czasów starożytnych był jednym z najważniejszych portów regionu. Jednak z biegiem stuleci jego znaczenie słabło. Przyczyną tego było zamulanie się basenu portowego i kanału łączącego port z otwartym morzem. Kanał całkowicie zasypał się piaskiem w XVIII wieku, a dzisiejsza linia brzegowa znajduje się około 1,5 km od dawnego portu i Starego Miasta z charakterystyczną wieżą katedralną (zdjęcie powyżej po lewej).

Obecny Port we Frejus ma bardzo krótką przeszłość. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych naszego stulecia na miejscu portu znajdował się ląd. Władze lokalne chcąc uatrakcyjnić miasto zdecydowały się na budowę portu od podstaw. Dzięki temu we Frejus znajduje się jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych portów Lazurowego Wybrzeża, wzdłuż którego stoją liczne, prywatne nieruchomości oraz eleganckie rezydencje i hotele (zdjęcie po prawej).

_Strona główna > Francja > Lazurowe Wybrzeże - Frejus
AMIGO - Biuro Usług Turystycznych, ul. Nyska 68 lok.56, 50-505 Wrocław,
tel. (0-71) 72-555-76, tel. 0 606 99-80-60, fax: (0-71) 78-73-400, e-mail: amigo (at) amigo.wroc.pl lub amigo (at) polnet.cc
Strona AMIGO istnieje od kwietnia 1999 roku. Data ostatniej aktualizacji podstrony: 29.02.2004 - Maciej Oziembłowski (c)